Середа, 20.02.2019, 01:37
Вітаю Вас, Гість

Розвиток творчих здібностей дітей

       Дошкільне дитинство  -  найсприятливіший час                                                            для розвитку творчих здібностей дітей                  
 
«Дитина не лотерейний квиток, на який повинен впасти виграш у вигляді портрета у залі магістратури або бюста в фойє театру. У кожному є своя іскра, яка може запалювати багаття щастя і правди, і в якому-небудь десятому поколінні, бути може, нагло запалає він пожежею генія і спалить свій рід, обдарувавши людство світлом нового сонця»
                                                                      Януш Корчак
 
 

Проблема творчого розвитку особистості і її прояву в творчій діяльності до цього дня залишається актуальною у вітчизняній і зарубіжній психолого-педагогічній теорії і практиці, намагаються виявити суть творчої діяльності і знайти ефективні способи її реалізації.

Що ж таке «творчі здібності» або «креативність»?

Це здатність дивуватися і пізнавати, вміння знаходити рішення в нестандартних ситуаціях; це спрямованість на відкриття нового і здатність глибокого усвідомлення досвіду.

Передумови розвитку творчої особистості виникають у дитини дуже рано, але навіть ті елементи якостей творчої особистості, які можуть бути сформовані в дошкільному дитинстві зустрічаються у дітей не так часто.

Розвиток творчої особистості не відбувається самостійно, а потребує особливої уваги.

 
 

 
 

Краща підготовка до майбутнього:

- формування у малюка внутрішнього комфорту, 
-  безстрашність перед новими кроками, 
-  відчуття повноти життя.

Звичайно, треба вчити і виховувати дітей, але так, щоб вони могли:

-  зберегти відчуття власної волі, 
-  власного вибору і творчості.
 
 

Краще не регламентувати життя дитини, а залишити за ним право:

-  самостійно вирішувати,  
-  вибрати чим буде займатися, 
-  самому спланувати свій день,  
-  придумати якісь іграшки взяти на прогулянку і під що там грати.

Найчастіше ми намагаємося уявити світ радісним і постійним: ось він сам, ось і люблячі його батьки і т.д. Але світ складається з суперечностей, протилежностей:

-  поруч з радістю - горе, 
-  поруч з життям - смерть і т.д.

Дитина, яка звикла бачити тільки одне хороше або погане губиться в новій несподіваній ситуації, не може знайти вихід.

 
 

Мислення, що дозволяє сприймати світ у його суперечностях і знаходити вихід з них - вияв творчої уяви. Це основа для розвитку особистості, як відношення до нашого мінливого життя.

 • Креативність досягає піку у віці від 3,5 до 4,5 років, а  також зростає у перші три роки навчання у школі; знижується протягом наступних  року-двох і потім отримує новий поштовх, можливо, у зв,язку з підвищенням рівня фізичного розвитку  (передпубертрат).
 • Креативність неоднозначно залежить від освіти. Більшість дітей втрачає свою спонтанну відвагу, коли вони стають «окультуреними».

Першим кроком до успішного розвитку творчих здібностей є ранній фізичний розвиток малюка:

-  раннє плавання, гімнастика, 
-  раннє повзання та ходіння,  
-  раннє читання, рахунок, 
-  раннє знайомство з різними інструментами та матеріалами.

Другою важливою умовою розвитку творчих здібностей дитини є створення обстановки, що випереджає розвиток дітей.

 • Необхідно, наскільки це можливо заздалегідь оточити таким середовищем і такою системою відносин, які стимулювали б його найрізноманітнішу творчу діяльність і поволі розвивали б в ньому саме те, що у відповідний момент здатне найбільш ефективно розвиватися.
- Наприклад, ще задовго до навчання читання однорічному дитині можна купити кубики з літерами, повісити абетку на стіні і під час ігор називати дитині букви.
Це сприяє ранньому оволодінню читанням.

Третє, надзвичайно важливе, умова ефективного розвитку творчих здібностей випливає з самого характеру творчого процесу, який вимагає максимальної напруги сил.

 • Здібності розвиваються тим успішніше, чим частіше у своїй діяльності людина добирається  «до стелі» своїх можливостей і поступово піднімає цю стелю все вище і вище.
- Така умова максимального напруження сил найлегше досягається,  коли дитина вже повзає, але ще не вміє говорити.
 • Процес пізнання світу в цей час йде дуже інтенсивно, але скористатися досвідом дорослих малюк не може, так як пояснити такому маленькому ще нічого не можна.
- Тому в цей період малюк мусить більше, ніж коли-небудь, займатися творчістю, вирішувати безліч абсолютно нових для нього завдань самостійно без попереднього навчання (якщо, зрозуміло дорослі дозволяють йому це робити, вони вирішують їх за нього).
У дитини закотився далеко під диван м'яч. Батьки не повинні поспішати дістати йому цю іграшку з-під дивана, якщо дитина може вирішити це завдання сама.

Четверте умова успішного розвитку творчих здібностей полягає в:

-  наданні дитині великої свободи,
-  у виборі діяльності,  
-  у чергуванні справ,  
-  в тривалості занять одною якою -небудь справою, 
-  у виборі способів і т.д.

 Тоді

бажання дитини, 
     її інтерес, 
          емоційний підйом 
послужать надійною, гарантією того, 
що вже більше напруження розуму не призведе до перевтоми, і піде дитині на користь.

Але

надання дитині такої свободи не виключає, а, навпаки, передбачає:

 • ненав'язливу,
 • розумну,
 • доброзичливу допомогу дорослих

– це і є п'ята умова успішного розвитку творчих здібностей.

Найголовніше тут - не перетворювати свободу у вседозволеність, а допомогу в підказку. На жаль, підказка - поширений серед батьків спосіб «допомоги» дітям, але вона тільки шкодить справі.

Кілька корисних  порад для дорослих:

 • Створіть дитині затишну і безпечну базу для її пошуків, до якої вона могла б повернутися, якщо буде налякана власними відкриттями.

Підтримуйте схильність дитини до творчості і виявляйте співчуття до невдач. Уникайте несхвальних оцінок її творчих ідей.

 • Будьте терпимі до дивних ідей, поважайте допитливість, запитання і ідеї  дитини. Намагайтеся відповідати на всі запитання, навіть якщо вони здаються дикими і абсурдними. Пояснюйте, що на багато її запитань не завжди можна відповісти однозначно. Для цього потрібні час, терплячість. Дитина повинна навчитися жити в інтелектуальній напрузі.

Давайте дошкільняті можливість побути одному і дозволяйте займатися своїми справами (але не комп’ютерними іграми). Надлишок опіки може пригальмувати його творчість. Бажання і цілі дітей належать їм самим, а батьківська допомога може інколи сприйматися як «порушення кордонів» особистості.

 • Допомагайте дитині вчитися будувати її власних поглядах, щоб вона могла поважати  себе і свої ідеї поряд з іншими ідеями та їх носіями. Таким чином, її самому, в свою чергу, будуть цінувати інші.

Допомагайте дитині у задоволенні основних людських потреб (почуття безпеки, любові, поваги до себе і оточуючих), оскільки людина, енергія якої скована основними потребами, менше здатна досягти висот самовираження.

 • Виявляйте симпатію до її перших незграбних спроб виражати свої ідеї словами і робити їх таким чином зрозумілими оточуючим.
Знаходьте слова підтримки для нових творчих починань дитини, уникайте критикувати перші спроби – якими б невдалими вони не були. Ставтеся до них з теплом: малюк прагне творити не лише для себе, але й для тих, кого любить.
 • Допомагайте дитині стати «розумним авантюристом» і часом покладатися  в пізнанні на ризик  та інтуїцію; найвірогідніше , саме це допоможе зробити справжнє відкриття.

Підтримуйте необхідну для творчості атмосферу, допомагаючи дитині уникнути суспільного несхвалення, зменшити соціальні тертя і подолати негативну реакцію однолітків. Чим більше ви надаєте можливостей для конструктивної творчості, тим щільніше закриваються клапани деструктивної поведінки. Дитина позбавлена позитивного творчого  виходу, може спрямувати свою творчу енергію у зовсім небажаному напрямку.