Середа, 20.02.2019, 01:37
Вітаю Вас, Гість

 

Специфіка харчування у дитячому закладі     

        Харчування дітей у дитячих садках в Україні регламентується у міжвідмчій "Інструкціі з організації харчування дітей у дошкільному навчальному закладі", затвердженій Міністерством охорони здоров’я  України та Міністерством освіти і науки України у 1993 роц, Державною цільовою соціальною  Програмою розвитку виробництва продуктів дитячого харчування на 2012/2016 роки.
У дитячому закладі рекомендується трьохразове харчування. Ужин діти отримують вдома.  На час проведення оздоровчих  заходів в раціон харчування додатково додають фруктові соки, які рекомендується давати дітям  з 11.00 – 11.30.           Розташування їжі за калорійністю на протязі дня повинно бути наступним: сніданок  - 25%, обід  - 35%, підвечірок та вечеря – по 20%. Норми харчування дитини на один день у віці від 3 до 7 років при трьохразовому харчуванні у дитячому закладі (в грамах) рекомендовано такі:  
• хліб пшеничний – 75/120
• мука пшенична – 15/25
• крупи, бобові, макаронні вироби – 30/45
• картопля – 190/210
• овочі різні – 200/230
• соки – 50/70
• сухофрукти – 10/10
• кондитерські вироби – 5/15
• цукор – 35/45
• масло вершкове – 12/21
• олія – 6/9
• яйце, шт. – 0.25/0.5
• молоко, кисломолочні продукти – 350/400
• сир кисломолочний – 35/45
• м'ясо та м’ясопродукти – 60/100
  • риба та рибні продукти – 20/45
• сметана – 5/10
• сир твердий – 3/5
• чай – 0,2
• кава злакова – 1 / 4
• сіль – 2/5
• дріжджі – 1/1
• лаврове листя – 0,05/0,1         
    Згідно до Інструкції, рекомендується ретельно підбирати продукти та страви на кожний прийом їжі. Так, якщо на обід подається розсольник, овочеві супи чи борщ, то на друге слід подати гарнір з круп, макаронних виробів, комбінований гарнір, а також салат з овочів чи овочі. У тому разі, якщо на перше готують круп’яні супи, то на друге рекомендовано дати на гарнір овочеві страви. Наводимо приблизний об’єм окремих видів їжі для дітей  від 2 до 5 років ( у грамах):
• Каші чи овочеві страви на сніданок чи на підвечірок – 150-180
• Кава, чай, какао – 150-180
• Супи, бульйони – 160-200
• М’ясні чи рибні страви – 60-80
• Компоти, киселі – 120-150
• Гарніри комбіновані – 100-130
• Фрукти, соки – 50-70
• Салати з свіжих фруктів та овочів – 40-50
• Хліб пшеничний (на весь день) – 75/120      
       Усі продукти харчування, які потрапляють до дошкільного закладу, повинні мати відповідність до умов державних стандартів та супроводжуватися документацією (накладні, сертифікати) з висновками щодо їх якості, терміну реалізації, кількості. Закупівлю чи придбання продуктів харчування (м'ясо, овочі, фрукти ,мед та ін.) від індивідуальних чи фермерських господарств , кооперативів, садівничих товариств слід згоджувати з територіальною СЕС.
          Вітамінізацію перших та третіх страв обіду вітаміном С  виконує медична сестра саме перед  роздачею їжі  (для дитини від 1 до 6 років – 40 мг).           Найбільш небезпечними у відношенні виникнення харчових отруєнь є вироби з м’ясного фаршу та риби.  У зв’язку з чим ці  вироби (котлети, тефтелі,  зрази, битки) повинні підлягати тепловій обробці в два етапи: смаження на плиті тривалістю 10 хвилин, після цього -  обробка у духовій шафі 10 хвилин при температурі 220-250 градусів. Таким же чином  повинні виготовлятися сирники, смажена риба шматочками,  печінка. Якщо для других страв використовується відварене м'ясо, птиця,  то їх після розділення на порційні шматочки по друге кип’ятять  у бульйоні. Салати та вінегрети також потребують строгого виконання санітарних та технологічних вимог, тому їх заправляють тільки перед видачею.   
        Неможливо виготовлення у дошкільних закладах студенів, м’ясних салатів, холодних борщів, виробів під фритюром, кремів; використання сиру кисломолочного, сметани та фляжного молока без термічної обробки.  Допускається використання у харчуванні дітей таких страв як млинці з м’ясом, з сиром кисломолочним, макаронів по флотські, паштетів з печінки, якщо вони виготовлені за технологією, відповідно документам Міністерства охорони здоров’я.           Консерви м’ясні, рибні чи овочеві не рекомендуються в харчуванні дітей дошкільного віку. Використання їх допускається тільки як виключення при відсутності м’яса, риби, овочів і тільки після термічної обробки для приготування перших та других страв. Ковбаса варена повинна підлягати термічній обробці після розподілу на порційні шматочки.        
   Для заправки перших страв та соусів використовують метод пасерування у вершковому маслі та олії. Проводять пасерування  у режимі тушіння , тобто: у нагрітий жир занурюють цибулю, моркву, коріння та додають бульйон чи воду (для пониження температури до 100 градусів).           Загальне керівництво організації харчування дітей виконує завідувач дитячим дошкільним закладом. Лікар контролює санітарний стан харчоблоку, умови зберігання та реалізації продуктів, меню та якість їжі, проводить санітарно-освітню роботу серед персоналу та батьків по питанням раціонального харчування. До обов’язків лікаря дитячого садка надходить відбір дітей для індивідуального та дієтичного харчування.        
   Медична сестра дитячого дошкільного закладу складає примірне меню-розкладку, забезпечує приємність харчування у колективі та у сім’ї за рахунок рекомендацій по домашньому харчуванню, виконує контроль за якістю продуктів, виконання технології виготовлення їжі та ін.           Видача готових страв дозволяється тільки після зняття проби медичним робітником (лікар, медична сестра ,дієтична сестра)  чи іншою відповідальною особою (вихователь, методист), якого призначає завідувач дитячого  садка.             Головним показником правильної організації харчування дітей у дитячих садках є гарне почуття дітей, відсутність шлунково-кишкових захворювань, низька захворюваність у дитячому колективі.      

Меню для дітей у дитячому садку. 
                                                                                        
     У дитячому садку складається одне загальне меню для дітей у віці від 1,5 до 7 років. Сезонність харчування відрізняє лише те, що у літньо-осінній період мають давати дітям більш овочів та фруктів, а у зимово-весняну пору – соки та фрукти.
 При складанні меню, робітники у дитячому садку враховують:
• Добовий набір продуктів
• Об’єм порцій
• Час приготування страв
• Норми заміни  продуктів під час приготування страв
• Норми втрати при холодній та тепловій обробці
• Данні про хімічний склад продуктів та страв.      
     При складанні денного раціону по-перше   піклуються про наявність у ньому головного будівельного матеріалу – білку. Джерело  білку  тваринного походження – м'ясо, риба, яйце, молоко та молочні продукти. З рослинних продуктів багаті ні білок бобові, деякі крупи (гречана, вівсяна, пшоняна) та хліб. Більшу частину жирів у добовому раціоні дитини повинні представляти жири тваринного походження. Вони розміщуються у вершковому маслі, вершках, сметані.
      Загальна кількість рослинних жирів (кукурудзяна, сонячна та оливкова олія) складає не менш 15-20 % від його загальної кількості у добовому раціоні дитини.  Рафіновані джерела вуглеводів – цукор, варення, мед, кондитерські вироби – менш корисні для дитини. Більшу частину добової потреби малюка у вуглеводах потрібно задовольняти за рахунок круп, хліба, макаронних виробів та , що є найважливішим – овочів та фруктів. Останні мають ще й важливі  для дитячого організму вітаміни, мінеральні солі, мікроелементи. Крім того, у овочах та фруктах є пектини, харчові волокна, клітчата, які благодійно впливають на процеси перетравлювання їжі. Масла та ароматичні речовини багатьох фруктів виробляють шлунковий сік та підсилюють апетит. Вони корисні дітям з занизьким апетитом. Необхідно також додавати у меню цибулю та часник.   Деякі продукти дитина може вживати кожного дня – це молоко, масло, хліб, цукор, овочі та фрукти, м'ясо. Яйце можна давати через день, сир кисломолочний – через два дні.  А ось рибу – два рази на тиждень.          
     
У меню на кожний день не повинні повторюватися страви, східні по складу. Дітям також дуже корисно починати приймати їжу з салатів з сирих овочів чи кислих фруктів, які стимулюють виробку шлункового соку та підвищує апетит. Ще однією обов’язковою умовою при складанні меню є виконання вимог санітарно епідеміологічної служби у відношенні  продуктів та страв, які заборонено. Наприклад: ковбаса, копченості.
         
    
Крім того, особиста увага звертається на стан здоров’я персоналу, працюючого на  кухні у дитячому садку.  Процес прийому їжі  не може бути повноцінним без відповідної середи. Під час невірного підходу до процесу годування, особливо коли малюка зобов’язують їсти силою чи годують з розвагами, змовками, у нього виникає негативний рефлекс на усіляку їжу. 
За кожною дитиною у садку закріплено постійне місто за столом, а вихователь піклується про те,  щоб йому було зручно сидіти й використовувати столові прибори. У кожній групі повинні бути стільці, які відповідають віку дітей. Вимоги до посуду: стійкість, зручність та відповідність об’ємам порцій.     Харчування дітей та режим дня у вихідні дні.          
     У цей віковий період діти дуже енергійні, багато ходять, бігають, люблять рухливі ігри, вони дуже емоційні, вразливі, та питливі, запас знань та вмінь у них постійно збагачується. Щоб переповнити  великі розтрати енергії та забезпечити потреби подальшого зросту та розвитку, дітям вкрай необхідний постійний приток енергії та усіх  корисних елементів (білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних солей та мікроелементів), єдиним джерелом яких є повноцінне, адекватне віку дітей харчування.
        
    
Важливим елементом правильної організації харчування є режим приймання їжі впродовж дня, цілеспрямований розподіл продуктів, об’ємів їжі та добової калорійності між окремими її прийомами.